Dziecko a rozwód. Co należy ustalić między rodzicami.

Na początku warto mieć świadomość, że nie „uspójnimy” każdej kwestii a nasze zdania mogą być odmienne. Nawet rodzice mieszkający razem nie mają „jednomyślności”. Bliskie jest mi myślenie, że odmienne podejście rodziców, czy to w rodzinie tradycyjnej czy patchworkowej, wspiera rozwój dziecka. Ono poznaje świat widząc, że jesteśmy i możemy być inni… każdy z nas jest inny i w zależności od sytuacji i potrzeb podejmujemy odmienne decyzje. Zdarza się, zmieniamy podejście i jest to dla mnie całkowicie naturalne. 

Znacie zapewne sami z własnego dzieciństwa sytuacje, że chcąc coś uzyskać szło się do jednego z rodziców a później rozmawiało z drugim Naturalne jest to, że tata i mama to inne osoby i nie mają podobnych poglądów na wszystko, nawet na wychowanie dzieci. Zgadzam się całkowicie z podejściem J. Juula, że spójność rodzicielska to mit i nie ma badań potwierdzających, że to wpływa pozytywnie na rozwój dziecka.

Oczekiwanie, że po rozstaniu rodziców będziemy mieli wszystko ustalone i będziemy mieli identyczne podejście jest tym bardziej mało realne.

Warto jednak zadbać o podstawowe, „techniczne” ustalenia. To one stanowią fundament i dają jasny obraz sytuacji zapewniający poczucie bezpieczeństwa u dziecka w trudnym momencie jakim jest rozstanie rodziców. Poniżej przedstawiam podstawowe kwestie do poruszenia, przedyskutowania pomiędzy rodzicami, o które warto zadbać na początku. Jeśli to możliwe warto zadbać o podstawowe ustalenia przed komunikacją dziecku o rozwodzie ->więcej na ten temat:

https://www.orkanlecka.pl/jak-komunikowac-dziecku-rozwod/

Siadając do rozmowy z partnerem warto pamiętać, że nie chodzi w tym momencie o ustalenie „moich” czy „twoich” racji. Wiem, że to bardzo trudne, ale najważniejsze, gdy oboje macie zgodę w jednej kwestii: „Celem jest dobro mojego a zarazem twojego dziecka a różnica zdań jest dopuszczalna” Jeśli sami nie możecie dojść do porozumienia podstawowych kwestii to zachęcam do skorzystania z profesjonalnego mediatora.

Co zatem ustalić?

Zamieszkanie dziecka

Gdzie dziecko będzie mieszkało i czy to stałe miejsce czy decydujecie się na opiekę naprzemienną? Dzielicie „po równo” czasu spędzany z dzieckiem czy przebywa głównie z jednym z rodziców a drugiego widuje w czasie spotkań lub kilku dni na jakiś czas? A może opieka naprzemienna ze stałym miejscem zamieszkania dziecka? Dziecko mieszka na stałe w konkretny miejscu a to rodzice się wymieniają? To jest rozwiązaniem, które już się pojawia, ale nie spotkałam się z nim jeszcze w Polsce. 

Nie widziałam rzetelnych badań dotyczących tego co jest „najlepsze dla dziecka”. Opieka naprzemienna na świecie jest stosowana od ok 30 lat więc na razie nie można określić realnego wpływu takiego rozwiązania. W przypadku nastolatków „równy podział” na dwa domy bywa trudny. Zwłaszcza gdy nie uwzględnia się potrzeb dziecka a sztywno trzyma zasad „podziału”. Niezależnie jakie rozwiązanie wybierzecie uwzgledniające potrzeby dziecka i własne. To ważne by zagwarantować kontakt z obojgiem rodziców i nie doprowadzać do alienacji jednego z nich. Dziecko ma prawo do kochania obojga rodziców -> więcej na tem temat:

https://www.orkanlecka.pl/prawo-dziecka-do-kochania-czyli-o-slowach-ktore-wiele-znacza/

Sytuacja po pewnym czasie może ulec zmianie i może się okazać, że np. nastoletnie dziecko zapragnie zmiany miejsca zamieszkania…

Czy rodzic może przebywać w domu z dzieckiem, w którym nie mieszka na stałe? A może proponujemy inne miejsce spotkań? Jeśli spotkanie z drugim rodzicem będzie odłożone to kto wyjaśni dziecku sytuację i jak zorganizujemy następne spotkanie? Kto z osób trzecich i kiedy może zajmować się dzieckiem (rodzina, nowi partnerzy, sąsiedzi, nianie)? 

Wychowanie

Jakie obowiązki ma dziecko i czy chcecie by były spójne w każdym domu? (ścielenie łóżka? wyrzucanie śmieci? podejście do obowiązków szkolnych? korzystania z elektroniki ect.) Jak rozwiążecie sprawę posiadania przez dziecko telefonu komórkowego, komputera? Jeśli wasze dziecko jest wychowywane w określonej wierze lub tradycji kulturalnej, jak zamierzacie zorganizować dalsze wychowanie w tym zakresie?

Kontakty z rodziną, przyjaciółmi, nowymi partnerami rodziców

Kto poinformuje rodzinę o sytuacji tak aby dziecko miało komfort rozmów z bliskimi? Jak będą wyglądały spotkania dziecka z rodziną obojga rodziców i przyjaciółmi?  Jak często będą się odbywały?  Jak będą wyglądały spotkania dziecka z nowymi partnerami rodziców? Temat nowych partnerów bywa bardzo trudny, zwłaszcza na początku, ale jeśli taka jest sytuacja warto omówić i nie wciągać później dziecka w emocjonalną wojnę. Sytuacja często zmienia się z czasem albo wtedy, kiedy drugi rodzic też założy „nową” rodzinę. 

Finanse po rozstaniu 

Jak będzie wyglądało regularne finansowanie po rozstaniu wydatków związanych z dzieckiem i/lub partnera w gorszej sytuacji finansowej? Co z większymi wydatkami w roku? Zakup komputera, roweru, kolonii, ortodonty czy innych nieprzewidzianych wydatków?

Szkoła i zajęcia pozaszkolne 

Jak zawiadomicie przedszkole lub szkołę o waszym rozstaniu? Sprawa kontaktów ze szkołą, obecnością na wywiadówkach, imprezach szkolnych? Jak szkoła ma komunikować się z rodzicami tak żeby informacja docierała do obojga rodziców? Czy dziecko może kontynuować swoje aktywności- zajęcia pozalekcyjne, którymi się interesowało wcześniej jak i nowymi pomysłami? Kto zajmuje się organizacją „logistyki” z tym związaną?

Dni świąteczne i wakacje

Jakie dni świąteczne każde z was będzie obchodzić z dzieckiem? Na przemian w cyklu rocznym? (Wielkanoc tata, Boże Narodzenie z mamą a za rok odwrotnie?). Poszczególne dni świąteczne? Co z urodzinami dziecka? Jedna wspólna impreza czy w każdym domu w dwóch terminach? Jak podzielicie wakacyjny czas dzieci? Jakie są wasze oczekiwania co do spędzania czasu z dziećmi przez drugiego rodzica? W tych sprawach warto wziąć pod uwagę potrzeby rozwojowe dzieci. Istotną kwestią są również wyjazdy za granicę. Kto będzie dysponował dokumentami tożsamości dziecka? Kto będzie z dzieckiem w dniach, w których przedszkole lub szkoła będą nieczynne. 

Opieka zdrowotna 

Kto będzie odpowiedzialny za rutynowe badania medyczne, regularne przyjmowanie leków, ewentualną terapię, specjalną dietę i inne potrzeby zdrowotne dziecka? Jeśli dziecko cierpi na chorobę chroniczną, jak zorganizujecie niezbędną opiekę, niezależnie od tego, z którym z was dziecko mieszka? Jak będziecie się zawiadamiać, kiedy dziecko będzie potrzebować nagłej pomocy medycznej? Kto ma dostęp do dokumentacji medycznej?

I zastanówcie się jakie jeszcze potrzeby będzie trudno zaspokoić w nowym układzie?

Może warto je omówić?

WSTECZ

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z celamia określonymi w Polityce prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki interentowej.