Rodzic nastolatka, czyli o nieoceniającym towarzystwie.

Drogi Rodzicu,
Według badań* przeprowadzonych w 2018 roku 7% polskich nastolatków (13-17 lat) podjęło próbę samobójczą. Co szósty w wieku 11–17 lat (16%) okaleczał się.

Szacuje się, że zaburzenia depresyjne dotykają 10-15% procent młodzieży, badania długookresowe dowodzą, że ryzyko doświadczenia stanu depresyjnego przed osiągnięciem dojrzałości sięga aż 20 procent.
No dobrze, ale to mnie nie dotyczy, to nie moje dzieci, to nie Twoje, to inne…

Czyżby? Te dzieciaki są obok nas, te dzieciaki często są kolegami naszych latorośli, te dzieciaki często są naszymi najbliższymi. To wcale nie jest „zjawisko z marginesu”.

Dodatkowo nadal niemal połowa dorosłych Polaków (48%) uznaje, że rodzic ma prawo uderzyć dziecko za karę. Co czwarty rodzic (26%) przyznał, że zdarzyło mu się stosować kary cielesne. A co mówią nastolatki? Co trzeci badany (33%) doznał ze strony bliskich dorosłych przemocy fizycznej, a co piąty (20%) – przemocy psychicznej. Najczęściej sprawcami byli rodzice.

No dobrze, ale to nie ja, to nie Ty… Czyżby?

A gdyby tak dzisiaj zamiast czytania kolejnych postów na Linkedln poświeć 15 minut i zawędrować do pokoju swojego dziecka? Zbudować przestrzeń na Rozmowę?

Może nie zauważyć chociaż dziś, że na biurku piętrzą się kolejne brudne kubki a na środku pokoju leżą porzucone bluzy i skarpetki? Zapomnieć chociaż raz, że mój nastolatek nie wyrzucił śmieci, a wczoraj trzasnął drzwiami odpowiadając „wszystko ok!” po moim pytaniu „a co w szkole?”.

Zainteresować się Nim – Synem, Nią – Córką… Człowiekiem.
Nie pytać o średnią na koniec semestru, choć to bardzo temat na czasie, nie naciskać na budowanie planów na jakże odległą dla niego przyszłość, wybór liceum czy studiów, nie budować kolejnej poprzeczki, nie radzić i pouczać.

Spróbować nieoceniającego towarzystwa. Po prostu być.
Usiąść obok i zagadać syna o to w co dziś gra na kompie, o tę postać, którą stworzył, o to na jakim jest poziomie. Zainteresować się…

Usiąść obok córki i zapytać o kolor sukienki tej dziewczyny z serialu, który właśnie ogląda, a który to odcinek? Zainteresować się…

A jeśli później będzie dobry moment na dalszą rozmowę…

Zapytaj swoje dziecko „czy kochasz samego siebie?” Jeśli odpowie, ze nie, jeśli stwierdzi, ze nie wie, jeśli stwierdzi za szybko „jasne” to zapytaj „co by było, gdybyś kochał siebie?” „czy byłoby inaczej?” A może dla funu zachowuj się przez kilka godzin tak jakbyś tak na serio kochał samego siebie.

Drogi Rodzicu, spróbujesz?

*dane źródłowe: raport z badan przeprowadzono w 2018 przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę https://diagnozakrzywdzenia.pl/raport.pdf

WSTECZ

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z celamia określonymi w Polityce prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki interentowej.