1. Psychoterapia to proces leczenia, który buduje świadomość i akceptację.
Dzięki niej możesz zaprzyjaźnić się z samą/samym sobą, uleczyć to, co potrzebne i wzmocnić swoją odporność psychiczną. Dajesz sobie szansę na usunięcie lub zmniejszenie objawów, które utrudniają Ci życie i na poprawę jakości życia. Czasem dotkniesz, poznasz trudne i bolesne, z którym się mierzysz, aby to oswoić i załagodzić. Zintegrujesz to, co zostało odrzucone i pooglądasz to, co przeszkadza w Byciu… w Byciu obecną/obecnym, aby krok po kroku poczuć się lepiej i zacząć żyć pełniej odczuwając nadzieję i radość.
2. Psychoterapia to wydobywanie na powierzchnię tego, co wiesz, co przykurzone, zakopane.
Najwięcej o sobie samym wiesz Ty, dlatego w gabinecie mówię o odkrywaniu, odkurzaniu, zaglądaniu głębiej, patrzeniu z różnych perspektyw. Możesz szukać we wszystkich książkach i internetach świata, ale to zawsze Twoje niepowtarzalne życie, którego nie znajdziesz poza sobą.
3. Psychoterapia to poruszanie się w kontekście.
Kontekst jest dynamiczny i zmienia się w zależności od nas samych i tego co wokół… Człowiek dokonuje wyborów i sam/sama kierujesz się w danym momencie w jakąś stronę. Każdy z nas ma swoje indywidualne doświadczenia i jedyna unikalną sytuację… tą kiedyś i tą w swoim tu i teraz.
4. Psychoterapia to zazwyczaj rozmowa.
Spotkanie człowieka z człowiekiem w bezpiecznej przestrzeni, która ma konkretne ramy oraz granice służące klientowi. Wynikają one z procesu psychoterapeutycznego, kontraktu, etyki zawodowej psychoterapeuty/tki*. To co się wydarza w gabinecie często „pracuje” poza nim.
5. Psychoterapia to twórczy rozwój, który pozwala na większą samoświadomość, przynosi ulgę i koi. Jako psychoterapeutka towarzyszę klientom w ich wzrastaniu. To dążenie do rozwoju jest wpisane w nasze bycie człowiekiem (tendencja organizmiczna zwana też aktualizacyjną) Sami tego „chcemy” a nie dlatego, że ktoś tego od nas wymaga.
6. Psychoterapia to postawa obecnego terapeuty, który jest autentyczny a zatem prawdziwy, świadomy siebie i spójny. Jest on empatyczny i akceptujący bezwarunkowo człowieka.
7. Psychoterapia to pewne warunki, na które wpływ ma klient. Osoba korzystająca z psychoterapii jest w kontakcie z terpeutą. Trudno przecież sobie wyobrazić terapię bez kontaktu. Dla mnie to kontakt bezpośredni w gabinecie U-kojenie w Milanówku->link lub online. Ważne jest aby klient doświadczał problemu. Czasem określamy to jako dyskomfort czy cierpienie, z którym przychodzimy na terapię. Sama psychoterapia ma szansę powodzenia, gdy klient postrzega postawę terapeuty, choćby w minimalnym stopniu, jako autentyczną, empatyczną i akceptującą.
8. Psychoterapia to kontrakt, na który umawiasz się z psychoterapeutą. Powinien być dla Ciebie jasny i możesz do niego zawsze wrócić.
9. Psychoterapia to proces, który trwa i nie da się go przyspieszyć ani spowolnić. Podczas niego możesz doświadczać czegoś nowego i nieznanego. To taki bezpieczny przystanek na drodze. Dzięki niemu łatwiej poruszać się w świecie także, a może zwłaszcza, poza gabinetem.
A na koniec coś bardzo ważnego: psychoterapia wbrew pozorom nie jest dla każdego.
*Mnie obwiązuje Kodeksy Zasad Etycznych Polskiej Rady Psychoterapii ->link oraz Polskiego Towarzystwa Integracyjnej Psychoterapii Doświadczeniowej i Edukacji Społecznej Stowarzyszenia Intra ->link a także Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach ->link.
WSTECZStrona korzysta z plików Cookies zgodnie z celamia określonymi w Polityce prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki interentowej.